Vemhességi toxémia, ikerbárány-betegség, vemhességi ketózis, vemhességi zsírmáj-szindróma – számos elnevezéssel illetik az utolsó trimeszterben járó kiskérődzők energiahiányra visszavezethető, korai felismerés és kezelés nélkül sajnos rendkívül magas halálozási aránnyal járó megbetegedését. Elsősorban a két, vagy több magzattal vemhes, idősebb, az utolsó trimeszterben hiányosan táplált, illetve az utolsó trimesztert túl soványan, vagy jelentős túlsúllyal megkezdett anyák a leginkább veszélyeztetettek.
Kiskérődzők esetében a magzati növekedés döntő hányada (70-80%) az utolsó trimeszterre esik, emiatt ebben az időszakban jelentősen megnő a vehem energiaigénye. Egy vemhes szarvasmarhához viszonyítva egy kiskérődző a saját testtömegéhez képest arányaiban nagyobb vehemet hordoz. A magzatok számától függően a létfenntartó szükséglet akár másfélszeresére is szükség lehet a vemhesség utolsó heteiben; miközben a feletethető takarmány mennyiségét a bendőkapacitás és a csökkenő étvágy, a magas energiatartalmú abrak etetését pedig a bendőacidózis veszélye korlátozza. A negatív energiamérleg miatt megkezdődik az anyaállat saját zsírkészletének mobilizálása. Ha az energiahiány jelentős, a testzsír fokozott felhasználása a máj túlterheléséhez, annak elzsírosodásához, a vér ketoacidózisához és az anyaállat pusztulásához vezet.
A vemhességi toxémia során lezajló, zsírmetabolizációból eredő, életveszélyes ketoacidózis a vér pH csökkenését, savasodását jelenti. Mint fogalom, nem keverendő a bendő acidózisával.
A vemhességi toxémia előrehaladott eseteiben az anyaállat élete a vemhesség megszakításával, vagy már azzal sem menthető meg. A betegség korai felismerése és az időben érkező segítség ezért létfontosságú mind az anya, mind a leendő utódok szempontjából. Cikkünk ebben kíván segítséget nyújtani.
A vemhességi toxémia kialakulásának hátterében mindig az éhezés áll, ez azonban nem feltétlenül éheztetésből adódik. Ad libitum jó minőségű széna, kiegészítő abrak és kényeztetés mellett is kialakulhat toxémia. Hogy miképpen, azt az alábbiakban látni fogjuk. Gondolatmenetünk egyszerű lesz és remélhetően rávilágít a megelőzés lehetőségeire illetve azokra a szituációkra, amelyek az anyákra és magzataikra könnyen veszélyessé válhatnak. Lássuk tehát sorjában, mi vezethet egy vemhes anya éhezéséhez!
A takarmányhiány lehet akut és 100%-os, például ha hosszú ideig etetés nélkül szállítjuk az állatokat. A szállítás és drasztikus környezetváltozás jelentős stresszforrás egy vemhes állat számára, ezért az utolsó trimeszterben kerüljük.
Gyakoribb és súlyosabb problémákat okoz a vemhesség alatt a folyamatos és láthatóan korlátlan mennyiségű, ámde táplálóanyag- és energiahiányos takarmányozás.
Nagyon sok félreértés, tévhit veszi körül a kiskérődzők vemhesség alatti takarmányozását. Ezek hátterében gyakran a tejelő szarvasmarhákra vonatkozó kutatási eredményekből és a korábbi vemhességek, ellések során szerzett rossz tapasztalatokból levont, de nem feltétlen helytálló, vagy pontatlan következtetések állnak. A kiskérődzők vemhesség alatti takarmányozása persze nem éppen egy túlírt terület a szakirodalomban, önhittség is lenne bárkinek is azt állítania, ő aztán tudja a tuti takarmányreceptet, tekintve, hogy eleve két különböző fajról, ezen belül változatos fajtákról, tartásmódról (és -célról), helyileg változó takarmányozási lehetőségekről, változó és gyakran ismeretlen takarmányminőségről van szó (emelje fel a kezét, akinek van saját széna beltartalmi elemzése).
A vemhességi toxémia megelőzése miatt kicsit foglalkoznunk kell azzal az elterjedt tézissel, mely szerint a vemhes anyák táplálását vissza kell fogni, így ugyanis elkerülhető a túlzottan nagy testsúllyal születő utódok miatti nehézellés.
Ezzel az elvvel az a legnagyobb probléma, hogy túlságosan leegyszerűsíti a dolgokat és emiatt aztán ahány gazda, annyiféle értelmezés és reakció követi a zéró abraktól kezdve a csakazértis terülj, terülj asztalkámig. Az igazság valahol a végletek között van és hogy hol, annak egyvalaki a megmondhatója. Kitaláljuk?
Maga az állat! Külleme, testkondíciója, utódainak életereje, később a laktáció mindennél ékesebben elárulja nekünk, megfelelően takarmányozzuk-e.
Említettük, hogy a kiskérődzőket illetően még sok a feltárásra váró ismeretlen, annyi azonban már most is levonható a vemhességi toxémia kapcsán összegyűjtött sok (leginkább külföldi) tapasztalatból, hogy néhány irányelvünk azért legyen a kiskérődzők vemhesség alatti takarmányozásáról. Ezek az elvek röviden:
Az anyákat még a vemhesség előtt hozzuk fel (vagy koplaltassuk vissza) egy egészséges kondícióra. Ezalatt 2,5-3,5 közötti kondíciópont értendő a girhestől a gömböcig terjedő 5 pontos skálán.
Az első két trimeszterben folyamatosan tartsuk ezt a 3 pont körüli kondíciót, miközben az esetleg még fejős anyát elapasztjuk és szárazra állítjuk. Bárhogyan, bármivel is takarmányozunk, fókuszáljunk az állatra, annak kondícióváltozására és ha szükséges, reagáljunk rá. Az állat sokat mozogjon, legyen friss levegőn. Körmeit tegyük rendbe. Ha biztosított a jó minőségű szálastakarmány akkor általában nem szükséges abrakkiegészítés a második trimeszterben, de ez nem törvényszerű, van, ahol igenis kell adnunk valamennyi szemest, hogy tartani tudjuk a megfelelő kondíciót.
Ha a harmadik trimesztert a nagy utódoktól való félelmünkben 2 kondíciópontú, vagy soványabb állattal kezdjük meg, semmivel sem könnyítjük meg az ellést, sőt lehet, hogy az ellésig már el sem jut az állat. A magzatok nagyságát elsősorban és leginkább a hordozott genetika határozza meg. A magzati tápanyag és energia biztosítása továbbá mindig elsőbbséget élvez az anyaállat szervezetével szemben. Ha a nagy utódok miatt aggódunk, erre már akkor legyen eszünk, amikor a bakot, kost kiválasztjuk, illetve amikor előhasi anyáknál a tenyésztésbe vétel időpontjáról döntünk. A vemhes anyát és magzatát, magzatait éheztetni tilos! A koplaltatott anyát mi magunk taszítjuk ketózisba azáltal, hogy az elegendő élelem híján kénytelen a saját testét bontani a vehem számára - még ha közben ő maga belepusztul, akkor is. Ha az ellésig el is jut az éhező anya, ketózissal végigszenvedett vemhesség után magzatburok visszamaradással, méhgyulladással, tőgygyulladással, illetve csökkent tejtermeléssel számoljunk az ellést követően.
Nagy utód nem feltétlen jelent nehéz ellést. Szűk medence, a magzat rossz fekvése is megnehezítheti az anya dolgát, mint ahogy az idejekorán, vagy az anya termetével, alkatával egyáltalán nem arányos méretű, fajtájú bakkal, kossal történő pároztatás. Számos esetben pedig a fel nem ismert vemhességi toxémia miatt az ellésre teljesen kimerült anya, illetve a fennálló hipokalcémia miatt nem kellő erélyű izomösszehúzódások vezetnek nehéz elléshez. Utóbbit egy kalcium injekcióval is orvosolhatjuk, előbbi elkerülése érdekében pedig bátran olvassunk tovább.
A ló másik oldala a harmadik trimeszterbe 4, vagy annál magasabb kondícióponttal bevitt állat. A vemhességi toxémia különösen súlyos és rosszul kezelhető esetei tartoznak ebbe a kategóriába, mégpedig azért, mert az anya már eleve egy elzsírosodott májjal kezd bele az erőt próbáló utolsó trimeszterbe. Különösen az idősebb, túlsúlyos, ikervemhes kecskék vannak óriási kockázatnak kitéve. Ne a harmadik trimeszterben kapjunk észbe, hogy az anya elhízott, ne akkor diétáztassunk, ezzel már egyrészt rég elkéstünk, másrészt katasztrófális következményekkel járhat, ha az elégtelen takarmánybevitel miatt tovább terheljük az állat már amúgy sem egészséges máját. B-vitaminok és májvédők rendkívül nagy szolgálatot tehetnek ezekben az esetekben. Vetélésre, császármetszés eshetőségére, illetve a laktáció során újból fellépő ketózisra sajnos fel kell készülnünk.
A tejelő szarvasmarhákkal és a közhiedelemmel ellentétben egy vemhes kiskérődző számára nem a laktáció és az azt megelőző napok, hanem maga az utolsó trimeszter és a vehem elképesztően gyors ütemű növekedése és fokozódó energiaigénye a legnagyobb teher. A napról-napra növekedő energiaigényt folyamatosan, kis lépésekben növelt abrakkiegészítéssel egy határig tudjuk ellensúlyozni, ebben az időszakban viszont ellenünk dolgozhat a csökkenő étvágy és a lappangó, szubklinikai hipokalcémia. Az utolsó trimeszterben járó kiskérődzők számára kiemelt jelentőségű a szálas takarmány minősége, az étvágy és jó kedély megőrzése és a máj védelme.
Számos körülmény vezethet ahhoz, ha egy állat bőséges kínálat mellett is éhezik. Néhány példa ezek közül:
Nincs étvágya, mert
jelentős stresszhatás érte (agresszió, erős zaj, átcsoportosítás, elkülönítés),
dehidratált,
beteg,
felborult a bendő egyensúlya,
hipokalcémiás.
A takarmány a szájáig sem jut el, mert
az állat sérült, fájdalommal jár elmennie az etetőig,
gyenge ahhoz, hogy felkeljen,
rosszul lát,
társai elverik a bálától, vályútól,
sokat válogat, miközben társai eleszik az abrakadagját.
A felsorolt problémákat mielőbb meg kell oldanunk, mert a csökkent takarmánybevitel eredményezte negatív energiamérleg miatt az állat a vemhességi toxémia felé sodródik. Stressz, vagy betegség miatt nem evő, utolsó trimeszteres állatokban néhány nap alatt súlyos kórformák alakulhatnak ki. Az utolsó trimeszter egyik legveszélyesebb betegsége a hipokalcémia, melynek rejtett, étvágycsökkenésben megnyilvánuló formája gyakran előzménye és kísérője a vemhességi toxémiának, akut formája pedig önmagában is gyors állapotromlást idézhet elő.
Hipokalcémiás anyát láthatunk ebben a szemléletes videóban. Juhok esetében gyakrabban fejlődik ki neurológiai tünetekkel járó hipokalcémia az utolsó trimeszterben, mint a kecskék esetén.
Figyeljük meg a következőket: az állat mozdulatlanul áll a támaszt és biztonságot jelentő kerítés közelében. Izmai finoman remegnek. Fontos tünet a tágult pupilla, melybe ha belevilágítanánk egy kis zseblámpával, csak lassan, vagy csak részben szűkülne össze.
A pupilla fényreflexét, azaz összeszűkülését figyeljük meg egyszer egy egészséges állaton, hogy később legyen viszonyítási alapunk. Takarjuk le először az állat szemét a kezünkkel, hogy kitáguljon a pupillája a sötétben, majd vegyük el a kezünket és a szemébe világítva figyeljük meg a pupillaszűkülés normál sebességét. Csak annyi ideig világítsunk az állat szemébe, ameddig feltétlenül szükséges (néhány másodperc).
A későbbiekben, ha kitágult pupillájú, finoman remegő anyát veszünk észre, kerítsünk egy zseblámpát és ha a pupilla a normálisnál lassabban szűkül, mielőbb hívjunk állatorvost. Kalcium-glükonát mellett glükóz infúzió is szükséges lehet, ha egyidejűleg vemhességi toxémia is fennáll. Utóbbit a cikk későbbi részében ismertetett módszerrel ellenőrizhetjük.
FELADAT: Mielőtt továbbolvasnánk, próbáljunk 2 okot megnevezni!
Adott tehát a vemhes anyánk, van is elég takarmány, melynek megfelelő a minősége, az állatot semmi nem korlátozza a hozzáférésben, étvágya is rendben, mégis gyengül és fogy. Mi állhat a háttérben? Meg kell találnunk a kiváltó okot, hogy megelőzzük a további éhezést és az ennek nyomán fellépő vemhességi toxémiát.
A vizsgálódást kezdjük az elején - mármint az állat elején. Lehet, hogy a szájüregben van a probléma, pl. a rossz fogazat miatt kipotyog minden az állat szájából?
Lehetséges az is, hogy a bendő nem működik optimálisan, pl. túl alacsony a bendő pH ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű (és a glükóz előállításához nélkülözhetetlen) propionát keletkezzen, vagy túl kevés a propionsav előállításához szükséges kobalt. Ha a bendő mikroorganizmusai ki is tesznek magukért, B-vitaminok hiányában akadályozott lehet a glükóz képződése. Vagy lehet a máj nem működik száz százalékosan, például mert túlhizlaltuk az állatot, vagy mert mételyek gyengítik.
Más paraziták a tápanyagok felszívódását akadályozhatják az emésztőtraktusban, de ne feledkezzünk meg egyes patogén baktériumok elszaporodásáról sem. Rendben van az állat ürüléke?
Nézzünk az állat alá is. Ugye nem felejtettünk el elapasztani a második trimeszterre?
Gondoljuk át azt is, a vehem növekvő energiaigénye mellett figyelembe vettük pl. az elmúlt hetek hűvösebb időjárását? Nem ázik az állat, biztosított a száraz alom? Lehet, hogy a testhőmérséklet fenntartására megy el sok energia.
Ropogós hóban | Fotó: east of billings
( ↑ Kattints a felsorolt okokra a részletekért! ↑ )
Az éhezéshez vezető szituációk részletes áttekintése után térjünk rá arra, miként ismerhetjük fel még időben a vemhességi toxémiát.
A vemhességi toxémia tünetei
Számos jel utalhat vemhességi toxémiára, ezek azonban egyáltalán nem specifikus tünetek, más problémát is jelezhetnek. Mindenesetre gyanakodjunk toxémiára, ha egy utolsó trimeszteres, ikervemhes kiskérődző a következő tüneteket mutatja (nem feltétlenül mindegyiket):
elhúzódik a csoporttól,
kedvenc gazdáját nem üdvözli,
közömbös, kedvetlen,
étvágytalan,
nem érdekli az abrak, a csemege,
keveset, vagy kicsiket bogyózik,
keveset iszik,
gyakran lefekszik pihenni, aluszékony,
lábai bedagadnak,
bizonytalanul jár,
céltalanul botorkál,
látása romlik,
remeg, erőtlen,
nehezen áll lábra, vagy képtelen felkelni,
eszméletlen,
elvetél.
Diagnózis
A vemhességi toxémia előzményeként, vagy kísérőjeként más probléma is fennállhat, ami elterelheti a figyelmet a toxémiáról. Ilyen betegségek például a láb sérülése, a lábvégbetegségek, a hipokalcémia (mely szubklinikai is lehet és inkább a vemhes juhokra, mint a kecskékre jellemző), a hipomagnézia és a férgesség. Utolsó trimeszterben bekövetkező legyengülés és vetélés esetén a chlamydiosis lehetőségét se vessük el. A neurológiai tüneteket mutató állatok esetében számításba kell venni minden olyan kórokot is, mely esetleg nincs is összefüggésben a vemhességgel. Ezek például a polioencephalomalacia, a liszteriózis, az enterotoxémia vagy a veszettség.
A vemhességi toxémia specifikus jellemzője, hogy ketonanyagok jelennek meg a vérben és a vizeletben. Előbbit jellemzően a vérszérum vagy a plazma megnövekedett béta-hidroxivajsav (β-hidroxi-butirát) szintje, utóbbit pl. a vizelet magasabb acetoacetát (acetecetsav) és aceton szintje mutatja. A vizelettel és a kilélegzett levegővel is távozó aceton szagát az érzékenyebb orr is észlelheti, de szaglászás helyett inkább szerezzünk be olyan vizeletvizsgáló tesztcsíkot, mely a ketonuria azonnali kimutatására alkalmas.
Ezek a gyorstesztek általában több paramétert is mérnek egyidejűleg (minél többet, annál drágábbak). Ne költsünk feleslegesen, koncentráljunk kifejezetten a ketonuriára, így egy 50 darabos tesztcsíkcsomaghoz már 1000 Ft körül hozzájuthatunk (pl. KetoPHAN). Tipp: ne a gyógyszertárba menjünk, diagnosztikai eszközökre szakosodott üzletet keressünk.
A tesztcsík használata egyszerű: tarthatjuk közvetlenül a vizeletsugárba, vagy belógathatjuk a gyűjtött vizeletmintába. A tesztcsík elszíneződő részét ezután összehasonlítjuk a termék dobozán található színskálával. Minél sötétebb színt kapunk, annál rosszabb a helyzet.
Az alábbi, szemléltető videóban egy házilag barkácsolt vizeletgyűjtő eszközt is láthatunk. (Forrás: Checking a doe for ketones in her urine to check for ketosis, beccazz211, Youtube)
A vemhességi toxémiát vércukorszint méréssel nem lehet megbízhatóan kimutatni. A vemhességi toxémiában szenvedő állatok energiamérlege negatív, így általában a hipoglikémiát feltételezzük, ez azonban az esetek csak egy részére (és vélhetően főleg az alultáplált anyákra) igaz. A vércukorszint azonban lehet normális, sőt, magas is. Utóbbira inkább az elhízott állatok esetén számíthatunk. Mindenesetre, ha az anya vizelettesztje közepes, vagy magasabb szintű ketonuriát mutat és az anya túlsúlyos, illetve ha a lábai dagadnak, érdemes egy vércukormérést is végezni, mert annak eredménye befolyásolhatja a vemhességi toxémia kezelését. Extrém esetben az is elképzelhető, hogy nem a glükózt, hanem az inzulint kell pótolni.
Különösen a vemhesség utolsó hónapjában fontos, hogy ha az állat szokatlan viselkedése miatt a vemhességi toxémia gyanúja merül fel, a vizeletteszt eredményétől függetlenül ne zárjuk ki a hipokalcémia lehetőségét sem. Az elhasalt, állán fekvő, a finoman remegő fejű, fülű, ajkú, a mozdulatlanul álldogáló, a didergőnek tűnő, a hűvös fülű, normálisnál alacsonyabb testhőmérsékletű és a szokatlanul tág pupillájú állatokra nagyon figyeljünk oda, mert kalciumpótlás nélkül akár fél nap alatt elveszíthetjük őket. A kiskérődzők ellés előtti hipokalcémiája jellemzően nem a laktáció beindulásához, hanem a javarészt az utolsó trimeszterben zajló magzati csontmineralizációhoz kötődik, így akár ellés előtt 3 héttel is belefuthatunk. Elsősorban az ikervemhes juhok veszélyeztetettek. Hipokalcémia természetesen előfordulhat a laktáció első hónapjában is.
Amit nagyon elszúrhatunk: ha szódabikarbónával bendőacidózisra kezeljük a hipokalcémiás állatot. Felerősíthetjük vele a tüneteit.
A vemhességi toxémia kezelése
A vemhességi toxémia sikeres kezeléséhez elengedhetetlen a betegség mielőbbi felismerése. Legyen szemünk az étvágytalan, a félrehúzódó, vagy a gyakran lepihenő anyákra és menjünk utánuk a kis tesztcsíkkal. A vemhességi toxémia kezelése alapvetően az energiamérleg kiegyensúlyozására, azaz a megfelelő energiasűrűségű takarmány bevitelének biztosítására és ezzel párhuzamosan a máj terhelésének csökkentésére irányul. Az eset súlyosságától függően továbbá szükség lehet az öntudat, az étvágy, a mozgásképesség, vagy a bendőműködés helyreállítására.
Előrehaladott toxémia esetén sajnos számolnunk kell azzal, hogy választanunk kell az anya és a magzatok élete között, de lehet, hogy egyiküket sem fogjuk tudni megmenteni. A vemhességi toxémiát az idő nem gyógyítja, sőt. A vehem óráról-órára, napról-napra nő, miközben az anya maradék ereje is felmorzsolódik.
Kivételt jelentenek azok az esetek, amikor az anyai szervezet elengedi a magzatokat. Ilyenkor a vehem elhalása miatt az anyaállat szervezetének energiaellátása váratlanul stabilizálódni látszik, hogy aztán a ketózis helyett a bomló vehem tegye próbára az állat szervezetét.
Mint már a diagnózis fejezetnél említettük, a vemhességi toxémiának nincs olyan, az állat viselkedésében megnyilvánuló speciális tünete, mely ne lehetne valamilyen más betegség, vagy probléma jele. Ezért nagyon fontos, hogy tartsunk otthon tesztcsíkokat, melyekkel megerősíthetjük a vemhességi toxémia gyanúját, illetve mindig maradjunk nyitottak arra a lehetőségre, hogy a vemhességi toxémiával párhuzamosan más betegség is fennáll (emlékezzünk rá, hogy sok esetben előzményként van jelen a kórtörténetben egy másik betegség).
Különösen veszélyes, ha a vemhességi toxémia mellett esetlegesen fennálló hipokalcémiát nem kezeljük, mert utóbbi gyorsan el tudja vinni az állatot. De hogy mondjunk egyszerűbbet, hiába várjuk, hogy erőre kapjon az állat, ha annak olyan rossz állapotban van a körme, hogy huzamosabb ideig nem képes a lábán állni.
Tegyük fel tehát, hogy van tesztcsíkunk, sikeresen vizeletmintát is vettünk a kecskétől (hát igen, ez a része nem egyszerű). Hogyan tovább?
Ha az anya jön-megy, eszeget, ámde nagyon gyanús nekünk, valahogy nem önmaga, akkor fussunk át gondolatban a diagnózis résznél leírt egyéb eshetőségeken (pl. az abrak elutasítása, vagy abból a zab kiválogatása jelezhet szubklinikai hipokalcémiát is). Lehetséges az is, hogy az állatot komoly stresszhatás érte - járjunk utána. A negatív teszt okán persze ne dobjuk félre a vemhességi toxémia eshetőségét sem, tartsuk észben, hogy megvannak ennek a kis pisipapírnak is a maga korlátai.
Ha az állat még aktív és élénk, eszik és ürít, legyen gondunk rá, hogy a legjobb minőségű szénából kapjon és fokozatosan emeljük meg a szemestakarmány adagját (de a korábbihoz képest maximum csak 10-15%-kal) a napi bevitelben. Figyelem, fokozatosan, ésszel, tehát nem máról-holnapra és lehetőleg ne a kukorica mennyiségét növeljük, mert az emelt szénhidráttal párhuzamosan megfelelő mennyiségű emelt fehérjét is biztosítanunk kell. Ami azt illeti, a búzaadag növelése sem a legjobb választás. Vegyük fontolóra inkább a zab, az árpa és a napraforgó részarányának növelését. Jó hatású ebben a szakaszban a bendővédett kolin és niacinkiegészítés is, illetve a B-vitamin komplex.
Tipp: Ha nincs otthon B-komplex, keresgéljünk tovább az elsősegélyládánkban, hátha találunk (na mit?) egy tasak Ruminogént! Kobalt, mangán, B12, és kalcium-propionát tartalma révén segíthet csökkenteni a zsírmobilizációt, de csak ha közben az abrak növelésén is elkezdünk dolgozni (hogy az állat ne a saját zsírját egye).
Ha az anya jelentős túlsúllyal kezdte meg a harmadik trimesztert, mert a vemhesség elején-közepén elkényeztettük, semmiképpen ne kezdjük pont most koplaltani, mert zsírba fojtjuk a máját és túlvilágra küldjük az állatot a magzataival együtt. Zsírosabb anyák eddig megszokott abrakadagja mellé próbáljunk bendővédett cukrot szerezni, vagy ha van rá mód, propilén-glikol és nátrium-propionát alapú készítményeket, B-vitaminokat és bendővédett májvédőket kaphatnak a májműködés támogatására. Ha van rá mód, esetükben ellenőrizzük a vércukorszintet is. Ha ez magas, a napi abrakot inkább két részletben adjuk és próbáljunk mindig azonos időpontban etetni.
Ha még sok időnk van ellésig, azaz 3-4 hét, bélsárvizsgálatot és féreghajtást is megfontolhatunk, hátha a felszívódás akadályozott. A vemhesség utolsó két hetében már ne féreghajtsunk! Fussuk át továbbá a cikk elején írtakat (mi vezethet egy vemhes anya éhezéséhez). Lehet, hogy elsiklottunk valami felett.
Mérsékelt ketózisban lévő állat vizeletét naponta teszteljük! Ha a helyzet az erőfeszítéseink ellenére sem javul, esetleg tovább romlik, lásd a következő pontot. Magát elhagyó, sokat fekvő, aluszékony anya esetében már közepes ketózisnál is ugorjunk a következő pontra!
Az állat nagy veszélyben van, ezért feltétlenül vegyük fel a kapcsolatot egy állatorvossal, mert szükség lesz a segítségére. Tipikusan ez az a helyzet, amikor pusztán az abrakadag növelésével már nem érünk el célt: vagy mert az állat étvágytalan, vagy mert nem maradt a takarmánybeállításra időnk. A legtöbb állat ebben a fázisban már idegrendszeri tüneteket mutat, vagy annyit fekszik erőtlenségében, hogy hamarosan más gondjaink is lesznek (vagy már vannak) a vemhességi toxémia mellett.
Amikor telefonálunk
A következő információkat lehetőleg adjuk át az állatorvosunknak, hogy megfelelő felszereléssel és gyógyszerekkel érkezzen:
a vemhesség hanyadik napjánál tart az anya, ikervemhes-e,
a vizeletben ketontesteket mutatott ki a tesztcsík, ennek mértéke (közepes?/magas?),
az anya testi kondíciója (lefogyott, normális, elhízott),
az állat rektálisan mért testhője,
az anya mikor evett utoljára, kérődzik-e,
az anya képes-e magától lábra állni, ha nem, mióta fekszik,
az anya a fejét képes-e megemelni, öntudatánál van-e,
fájdalom jelét (pl. fogcsikorgatás) tapasztaljuk-e,
a magzat(ok) szerintünk életben vannak-e.
Mit tehetünk még, amíg megérkezik az állatorvos?
Mielőtt pánikba esnénk, vagy rögtön a cukros vízhez nyúlnánk, stop!
Gondoljuk végig higgadtan!
A.) Az állat magánál van, fejét megtartja, tud nyelni, képes magától inni, vagy megenni bármit is (kedvenc csemegéjét például), bendője még működik?
Vegyük elő az elsősegély készletből (vagy ahova tettük) azt a szájon át adható, propilén-glikolt és nátrium-propionátot tartalmazó készítményt (pl. AlveKet, Betacetam), melyet direkt erre az esetre tartogattunk. A propilén-glikol és a nátrium-propionát azonnali energiaforrást biztosítanak a kecske szervezete számára a testzsír további bontásának és a máj zsírosodásának megakadályozása érdekében anélkül, hogy közben kedvezőtlen irányba tolnák a bendő pH-ját. Utóbbi lényeges, mert amire a legkevésbé van szükségünk az állat jelen állapotában az egy bendőacidózis a ketózis tetejébe.
Sajnos a ketózis kezelésére leginkább alkalmas propilén-glikol alapú termékek hazánkban csak néhány állatpatika kínálatában találhatók meg, nem úgy, mint pl. az Amerikai Egyesült Államokban, ahol a propilén-glikol olyannyira hétköznapi készítménynek számít, hogy bármelyik gazdaboltban megvásárolható. Ilyen készítmény beszerzése tehát jelenleg akár napokba is telhet. Emiatt javasolt legalább 1-2 állat kezelésére elegendő mennyiséget időben betárolni, főleg akkor, ha a településen az állatorvosi ellátás nem minden nap elérhető.
A hazánkban kapható, propilén-glikolt és nátrium-propionátot tartalmazó készítmények egyébként sok más hasznos, a bendő és a máj működését támogató összetevőt is tartalmaznak. Ilyenek például a kolin, a niacin és a B12-vitamin. Alkalmazás előtt figyelmesen olvassuk végig a készítmény tájékoztatóját, hogy ne a ketózis megelőzésére vonatkozó (profilaktikus), kis adagot adjuk, hanem a ketózis kezelési adagjával számoljunk. 4-5-szörös is lehet a kétféle dózis között a különbség! Szükség esetén kérjünk adagolási ajánlást az állatorvosunktól.
Az említett, többkomponensű készítmények összeállításakor általában törekednek arra, hogy a (bendőflórára szupresszív) propilén-glikol (és glicerin) étvágycsökkentő hatását kompenzálják, de ettől függetlenül is szükség lehet további B-vitamin kiegészítésre. Az állatorvos megfontolhat továbbá támogató kezelést 5%-os glükóz infúzió formájában, elektrolitpótlást dehidratáltság, kalcium-glükonát infúziót pedig hipokalcémia jeleit mutató állatok esetében.
Természetesen, ha más választásunk nincs, adjunk cukros vizet az állatnak, de ha kéznél vannak az említett (és biztonságosabb) propilén-glikolos készítmények, vagy egy zsák alján találunk még bendővédett cukrot, vagy épp arra jár egy állatorvos egy 5%-os infúzióval – inkább ezeket a bendőkímélő energiapótló lehetőségeket részesítsük előnyben. Bármelyiket alkalmazzuk, tartsuk észben, hogy mindez csak tűzoltás, időnyerés, az alapproblémát (éhezés, zsírbontás) nem oldja meg. Elsődleges célunk az legyen, hogy az anya mielőbb jó étvággyal, bőségesen és eleget egyen. Írjunk elő egészségügyi sétát, azaz kíméletesen, de jártassuk kicsit az anyát. Legyen időnként friss levegőn. Ne feküdjön állandóan, mert abból aztán semmi jó nem fog kisülni. Fussuk át a cikk elején írtakat is (mi vezethet egy vemhes anya éhezéséhez), nyomozzunk, vizsgálódjunk, miként jutottunk idáig.
A vizeletet naponta teszteljük, hogy lássuk, elértünk-e javulást. Ha igen, a továbbiakban kövessük a mérsékelt ketózisnál írtakat.
Ha napokon belül esedékes az ellés, az anya állapotától függően az állatorvos az ellés megindítása mellett is dönthet (de lehet, hogy kénytelen lesz császármetszést végezni). A ketózis ettől persze nem szűnik meg egy csapásra, de a vehemtől megszabaduló anyát könnyebben stabilizálhatjuk. Az anya megerősödéséig az újszülöttek mesterséges táplálására is készüljünk fel.
Ha az ellésig még sok nap van hátra és az anya állapota nem javul, vagy romlik; vagy ha a magzat vélhetően már nincs életben, az állatorvos dönthet a vemhesség megszakításáról.
B.) Előrehaladott vemhességi toxémia esetén, ha az anya már nem kel fel és zavart állapotban van, akkor sürgős állatorvosi segítségre lesz szükségünk.
Sajnos ebben a fázisban már veszteségekkel is számolnunk kell, ezért ne hagyjuk, hogy idáig fajuljanak a dolgok!
Az állatot ne etessük, itassuk ebben az állapotában az állatorvos jóváhagyása nélkül, mert félrenyelhet! Kis adagokban tehetünk az ajkai alá mézet. Biztosítsunk neki minél nagyobb nyugalmat és komfortot az állatorvos érkezéséig. (Száraz alom legyen alatta, ha hideg van, takarjuk be.)
Ha nagyon szerencsések vagyunk és időben kiér az állatorvos, az ilyenkor szokásos glükóz infúzió még segíthet a bajban. Ha van remény a javulásra, azt a glükóz infúzió után legkésőbb fél-egy órán belül látni fogjuk. Túlságosan ekkor se örömködjünk, mert innen még hosszú út vezet odáig, hogy a magához térő vemhes anyát stabilizáljuk, majd kivezessük a ketózisból és az egyéb problémákból. Ha az anya újra képes inni, nyelni, ugorjunk a nem síró kecskéhez az A.) pontra és kövessük az ott leírtakat.
A glükóz infúzió nem csodaszer és önmagában nem is elegendő, ha az anya nem csak hipoglikémiás, hanem mondjuk hipokalcémiás is, vagy ha a vemhességi toxémia mellett pl. a folyamatos cukoritatás miatt kialakult egy polioencephalomalacia, vagy az enterotoxémia. A bajt tetézi, ha a magzatok időközben elhaltak és a méhben bomlásnak indultak.
Ide kívánkozik újfent az a figyelmeztetés, hogy a vemhességi toxémiás esetek egy részében a vércukorszint a normálisnál magasabb lehet (erre főleg az elhízott állatok kezelésekor gondoljunk), illetve felszökő vércukorszint előfordulhat a vemhességi toxémia utolsó stádiumában. Tömény glükózinfúziós oldat használata előtt számoljunk háromig és a biztonság kedvéért végezzünk el egy gyors vércukormérést.
Előfordulhat, hogy az anyát ugyan már nem lehet megmenteni, de a vemhesség annyira előrehaladott, hogy az ellésig csak pár nap lenne hátra. Ilyenkor, ha a magzatok még élnek, az állatorvos azokat világra segítheti. Ha ilyen helyzetben vagyunk, gondolkodjunk előre és az anyát (kíméletesen!) vigyük világos, vagy jól megvilágítható, de a kellő komfortot biztosító helyre, ahol szükség esetén a császármetszés elvégezhető. Kézmosási lehetőségről, tiszta kéztörlőkről gondoskodjunk és tegyünk előkészületeket a koraszülöttek fogadására.
Sürgősségi császármetszés egy holland pajtában. | Fotó: Annette Hagemeijer
A vemhességi toxémia előrehaladott eseteinek kezelése nehéz és sajnos gyakran kudarcba fullad, ami lelkileg is megviseli az állat gondozóit, gazdáját és bizony, az állatorvost is. Igen, mondani könnyű, de mégis nagyon fontos ilyen esetben, hogy ne a veszteség töltse ki a gondolatainkat. Összpontosítsunk a többi anyára és a további tragikus esetek megelőzésére.
( ↑ Kattints a kapott teszteredményre a teendőkért! ↑ )
Útravaló
A vemhességi toxémia az utolsó trimeszterben lévő kiskérődzők, leginkább az idősebb, ikrekkel vemhes anyák energiahiányra visszavezethető, gyakorta végzetes kimenetelű megbetegedése. Megelőzésében fontos szerepe van a vemhesség első két trimeszterében végig megtartott - fogyás és jelentős elhízás nélküli - jó testkondíciónak és az utolsó trimeszter növekedő energiaigényét fokozatosan követő takarmányozásnak. Emellett a vemhes állatokat érő stresszhatásokat minimális szintre kell szorítani, beleértve ebbe a környezeti hőmérséklet szélsőségeit, a zsúfoltságot és a szállítással, vagy átcsoportosítással járó stresszt.
További teendőink (a vemhességi toxémiával összefüggésben) az utolsó trimeszter közeledtével:
az anyák parazitamentesítése,
az anyák körmeinek ellenőrzése,
ketonuria kimutatására szolgáló tesztcsíkok, propilén-glikolt tartalmazó készítmény és/vagy bendővédett cukor, B-komplex, kalcium és Ruminogén beszerzése,
Facebook oldalunkon ketonuria kimutatására szolgáló tesztcsíkokat és propilén-glikolos készítményt nyerhetsz 2020. november 22-ig tartó játékunkban. Fotózz le egy legalább már egyszer ellett nőstény kecskét, vagy juhot az állományodban és kattints ide: nyereményjáték.
Ha a cikkel kapcsolatban kérdeznél, írj ide: info[kukac]debra24[pont]hu
Vagy itt is üzenhetsz: Debra 24
Honlapunkon az optimális működés érdekében sütiket használunk. 🍪 Ezek letiltását elvégezheted a böngésződben a beállításoknál - ebben az esetben azonban nem tudjuk garantálni az oldal hibátlan működését. A sütikről, illetve azok használatáról az Adatvédelmi tájékoztatónk tartalmaz további információkat.