Évente még mindig több ezer embert kell veszettség fertőzésre gyanús sérülés miatt beoltani Magyarországon
Szerző: Debra 24 | Dátum: 2021. szeptember 19. 10:30
Noha a laboratóriumi vizsgálattal igazoltan veszett állatok száma csökkent, húsz éve nem sikerül a veszettség fertőzésre gyanús sérülés miatt oltássorozatban részesített személyek számát tartósan 4000 fő/év alá csökkenteni.
A veszettség a tünetek megjelenése után már nem gyógyítható, időben elkezdett oltássorozat hiányában halállal végződő megbetegedés, ezért nem megfigyelhető állat harapása esetén nem kockáztatnak. A terhes kismamát is beoltják.
Veszettség ellen posztexpozíciós védőoltásban részesített személyek száma évente 1999-2020. között (1.)
Az oltásra az esetek jelentős részében nem vadállatok támadása, hanem háziállatok gazdáinak felelőtlen és másokat veszélyeztető magatartása miatt kerül sor. Idetartoznak a kóbor, az önsétáltató, a kijárós, az oltatlan, a jelöletlen állatok okozta sérülések, illetve azok az esetek is, amikor az állat gazdája ellehetetleníti a sérülést okozó állat elzárását és megfigyelését.
A védőoltásra az esetek zömében háziállatok okozta sérülések miatt kerül sor. (2.)
Sokan nem tudják, hogy
- közterületen kutya csak érvényes veszettség elleni oltással sétáltatható és az oltási könyvnek az ebre figyelő személynél kell lennie. Nem otthon, hanem a helyszínen! (164/2008. (XII. 20.) FVM rendelet 4. § (1) b)),
- ha az állat sérülést okoz, az oltási könyv bemutatása önmagában kevés, az állatot mindenképpen megfigyelés alá kell helyezni!!
Az oltási könyv az oltás tényét igazolja, nem a kutya védettségét.
Veszettség ellen nem az a kutya védett, amelyik oltva van, hanem amelynek szervezete az oltásra megfelelő immunválaszt ad (ellenanyagtiter min. 0,5 IU/ml.) Ténylegesen tehát kevesebb kutya védett, mint ahány oltott az országban! (3.)
A megfelelő immunválasz feltétele a jól működő immunrendszer. Az állat megfelelő immunitását sokféle körülmény gátolhatja, ezek közé tartozik a rossz egészségi, tápláltsági állapot, párhuzamos gyógyszeres kezelés és a stressz, de a genetikai tényezők, a testtömeg és az életkor is (4.)(5.). Kölyökkutyáknál a megfelelő immunválaszt a maternális ellenanyagok jelenléte gátolhatja (6.). Ezért is kötelező az első (3-4) hónapos korban beadott oltás után félévvel később adatni egy újabb oltást!
Az oltások hatásosságát csökkentheti továbbá a vakcina tárolási hibája, az oltási hiba, továbbá jó, ha tudjuk, hogy az egyes vakcinagyártók termékeinek immunitástartóssága is eltérő.
„Ugyan, nincs is veszettség az országban!”
Találkozhatsz-e veszett állattal Magyarországon? Mennyire ellenőrzik a vadállományt? Miért kötelező még mindig a kutyák éves veszettség elleni védőoltása és miért kellene emellett a kijárós macskákat is vakcinázni? Olvasd el itt: Kutyaoltás. Cui bono?
„Én nem oltatom, amúgy meg az én kutyám soha nem harapna meg senkit sem!”
A más költségén spórolásról és az egyéni érdekek által torzított valóságészlelésről itt írtunk: Biztonság vs. biztonságérzet az állattartásban 1.
Irodalomjegyzék
(1.) Éves járványügyi jelentések (Országos Epidemiológiai Központ - Epinfo (1999-2015.); ÁNTSZ (2017-2020.))
(2.) Lyssa-fertőzésre gyanús sérülések surveillance-a (Országos Epidemiológiai Központ - Epinfo (2013-2015.))
(3.) Nokireki, T., Jakava-Viljanen, M., Virtala, A.-M., & Sihvonen, L. (2017). Efficacy of rabies vaccines in dogs and cats and protection in a mouse model against European bat lyssavirus type 2. Acta Veterinaria Scandinavica, 59, 64.
(4.) Berndtsson, L. T., Nyman, A.-K. J., Rivera, E., & Klingeborn, B. (2011). Factors associated with the success of rabies vaccination of dogs in Sweden. Acta Veterinaria Scandinavica, 53(1), 22.
(5.) Kennedy, L.J., Lunt, M., Barnes, A., McElhinney, L., Fooks, A.R., Baxter, D.N., Ollier. W.E. (2007). Factors influencing the antibody response of dogs vaccinated against rabies. Vaccine 25(51), 8500-8507.
(6.) Wallace, R.M., Pees, A., Blanton, J.B., Moore, S.M. (2017). Risk factors for inadequate antibody response to primary rabies vaccination in dogs under one year of age. PLoS Negl Trop Dis. 2017 Jul 31; 11(7):e0005761.